Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKAMI

15-05-2017

13 maja z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie
z podróżnikami Darią i Krzysztofem Nowakowskimi. Państwo Nowakowscy mają niecodzienną pasję i sposób na życie, a mianowicie są maszerami czyli startują w  wyścigach psich zaprzęgów w Skandynawii oraz organizują wyprawy w rejony polarne.

Na codzień promują aktywny tryb życia i etyczne traktowanie zwierząt. Prowadzą Dom Psiego Seniora, w którym obecnie przebywa ponad 30 psów rasy siberian hasky oraz alaskan husky.W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat ras psów zaprzęgowych.

Małżonkowie opowiadali też o wyprawie, którą zorganizowali  w  2010 roku, kiedy to, dwoma zaprzęgami, okrążyli największe europejskie jezioro Inari, znajdujące się w Finlandii za kołem polarnym.

Pan Krzysztof jest autorem książki pt.” 23 kilometr, której tytuł nawiązuje do wydarzeń z wyścigu Finnmarkslopet, rozgrywanego od ponad 30 lat w Norwegii. Jest to najdalej położony na północ wyścig psich zaprzęgów na świecie. Niestety, wskutek dramatycznych wydarzeń, nie udało mu się go ukończyć. Na 23 kilometrze „odszedł” jeden
z jego najlepszych psów. Prelekcji towarzyszył pokaz zdjęć.

Po zakończeniu spotkania był czas na indywidualne  rozmowy oraz  zakup autorskiej książki pt. „23 kilometr”.

 

 
Anna Simińska