Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

SPOTKANIE Z TEATREM

09-10-2017

9 października uczniowie starszych klas mieli wyjątkową okazję podziwiać spektakl teatralny przygotowany przez teatr „Kurtyna” z Krakowa.

Dwoje młodych aktorów wcieliło się w role współczesnych uczniów, będących w wieku większości  widowni. Bohaterowie to pewna siebie, nieco arogancka dziewczyna i zagubiony tzw. „Nowy”. Chłopiec chce się dostosować do panujących w szkole zwyczajów, zależy mu na akceptacji rówieśników. Okazuje się jednak, że to on staje się autorytetem dla innych. Młodzi ludzie przekonują się, że można być sobą, nie trzeba wyrzekać się swojej tożsamości, aby zyskać akceptację kolegów.               „Nowy” mówi szczerze to co myśli, nie ukrywa, że nie jest posiadaczem efekciarskich gadżetów, ubiera się nie patrząc na metkę, nie pali i nie bierze narkotyków. Mimo tych wszystkich „mankamentów” zdobywa zaufanie kolegów, a koleżanka, która wprowadza go w nowe środowisko, kiedy tylko pozbywa się manifestowanej pozy, okazuje się sympatyczną dziewczyną, zmęczoną udawaniem kogoś, kim naprawdę nie jest.

Spektakl zakończył się apelem młodego aktora do widzów, aby akceptowali siebie i innych takimi jakimi są, szanowali swoich kolegów, mieli odwagę być sobą.

Sądząc po reakcji widowni i długo jeszcze niemilknących komentarzach, zaproszenie teatru „Kurtyna”  okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Maria Rubaj