Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

ŚWIĘTO PATRONA -DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

16-10-2018

16 października cała społeczność szkolna obchodziła Święto Patrona Jana Pawła II połączone z Dniem Edukacji. Również w tym dniu uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie, a dyrektor szkoły dokonał aktu pasowania.

Podczas uroczystości gościliśmy: Wójta Gminy Rogowo, kierownika SAPOK, Prezesa AK – Franciszka Szafrańskiego, Sekretarza WKŁ nr 201 w Bydgoszczy – Antoniego Stawickiego, a także Przewodniczącą Rady Rodziców – Agnieszkę Kośmider i rodziców uczniów klasy pierwszej.

Tradycyjnie, dzień rozpoczął się od mszy św. odprawionej przez ks. Henryka Sawińskiego w miejscowym sanktuarium. Dalsze uroczystości odbywały się w sali gimnastycznej, gdzie po odśpiewaniu hymnu i powitaniu zebranych odbył się akt pasowania. Następnie głos zajęli zaproszeni goście.

Po wyprowadzeniu sztandarów odbyła się część artystyczna, w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum i chóru. Treścią akademii była interpretacja książki pt: „Oskar i Pani Róża”. Główny bohater- Oskar, to dziesięcioletni chłopiec, nieuleczalnie chory na białaczkę. Chłopiec leży w szpitalu i zostało mu zaledwie kilka dni życia. Opiekuje się nim starsza wolontariuszka – Pani Róża, która proponuje chłopcu, aby każdy swój dzień traktował jak kolejne 10 lat. Dzięki temu, Oskar czuje, jakby rzeczywiście się starzał i udało mu się przeżyć aż 110 lat. Dodatkowo, pani Róża proponuje mu, aby każdego dnia pisał listy do Pana Boga. Na końcu chłopiec umiera. Jednak jego podejście do śmierci różni się bardzo od poglądów, które miał na ten temat ,na początku. Gdy odchodzi z tego świata, jest szczęśliwy i spokojny. Historia wzruszyła publiczność do łez ale i zmusiła do refleksji nad tematem życia i śmierci.

W sztuce wystąpili: Daria Ksobiech- Oskar, Ilona Klinger- Pani Róża, a także Natalia Badyniak, Arkadiusz Kośmider, Wiktoria Danielska, Dawid Woźniak i Dominika Stachowiak. Uczniów do akademii przygotowała pani Anna Henke. Natomiast chórzystów przygotował pan Mateusz Zawadzki.

Poniżej przedstawienie pt. “OSKAR I PANI RÓŻA”.

Anna Simińska