Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11-11-2018

Wielkie święto dla Polski- dla Polaków- mamy Niepodległą od 100 lat. To ważne wydarzenie społeczność Sp w Gościeszynie uczciła w dniu 9 listopada 2018r.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów, a następnie dokładnie o godzinie 11:11 odśpiewano cztery zwrotki hymnu narodowego. Po zabraniu głosu przez pana dyrektora i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły.

Akademia miała charakter przekrojowy i obejmowała najważniejsze momenty z dziejów Polski w ciągu ostatnich 100 lat: odzyskanie Niepodległości, walki podczas II wojny światowej, obalenie komunizmu i zwycięstwo NSZZ Solidarność oraz apostolstwo św. Jana Pawła II.

Wymownym punktem programu było wkroczenie na salę marszałka Józefa Piłsudskiego w asyście żołnierzy i oddanie hołdu poległym za wolność Ojczyzny, pod krzyżem, będącym symbolem Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie marszałek przemaszerował na scenę, przeszedł przez „drzwi wolności” i zasiadł przy stole, do którego zaprosił gości. Pierwszym okazał się mały Polak, dumny chłopiec, który wybierał się na wojnę oraz kobieta, która podczas strajku prosiła córkę, by wytrzymała jeszcze chwilę.

Świetności akademii dodały pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego.

A na pamiątkę obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w pobliskim Miejscu Pamięci został posadzony „Dąb Niepodległości” przez żołnierzy wraz z marszałkiem ( Adrian Niecikowski –kl. 8) , opiekunami odpowiedzialnymi za akademię oraz p. dyrektorem.

Emilia Ratajczak