Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

WIR WAREN IN BERLIN!

11-04-2019

Byliśmy w Berlinie! Dnia 11 kwietnia br. uczniowie klas IV-VII wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Berlina, której organizatorkami były p. K. Stefaniak, p. M. Rubaj oraz p. G. Kozdroń.

Plan wycieczki był dość napięty, dlatego już ok. 2.45 uczestnicy zebrali się przed szkołą w Gościeszynie, żeby jak najwcześniej móc wyruszyć. Droga nie była nużąca i monotonna, ponieważ już w Świebodzinie do autokaru wsiadł pan przewodnik, który szczegółowo opowiadał o najważniejszych etapach zwiedzania.

Ok. 9.00 wycieczkowicze dotarli do Berlina. Miasto już na samym początku zaskakiwało różnorodnością kultur i architektury. Z zachwytem podziwiano elementy muru berlińskiego, które ozdobione były przepięknymi muralami – symbolizującymi wolność, równość i tolerancję.

Pierwszym punktem programu było Muzeum Historii Naturalnej – Museum für Naturkunde. Jest to jedno z największych muzeów w Europie. W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych, np. największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie. Jest to największe muzeum historii naturalnej w Niemczech. Formalnie stanowi ono część Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Kolekcje muzealne obejmują głównie trzy dziedziny nauk przyrodniczych: zoologię, paleontologię i mineralogię.

Po tej pasjonującej przygodzie z historią przyszedł czas na poznanie perełek architektonicznych miasta. Stolica Niemiec w latach 90. była największym placem budowy Europy, po zburzeniu muru berlińskiego miasto wymagało wprowadzenia zmian. Zwiedzający mogli przekonać się o tym, że Berlin to przede wszystkim muzea i skarby kultury światowej. Podziwiano imponujące gmachy liczące kilkaset lat oraz nowoczesne urbanistyczne projekty budowlane.

Głównym punktem programu był oczywiście spacer po Potsdamer Platz, jak i okolicach Reichstagu – niemieckiego parlamentu. Nie mogło obyć się również bez najważniejszego i najbardziej charakterystycznego zabytku Berlina – Bramy Brandenburskiej (Brandenburger Tor). Na uwagę zasługiwał fakt, że większość z tych zabytków zostało wpisanych na listę UNESCO.

Po tych niezapomnianych wrażeniach nadszedł wreszcie czas powrotu do domu. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni ok. 22.00 wszyscy uczestnicy wycieczki dotarli do Gościeszyna. Teraz już tylko pozostały wspomnienia tej wyjątkowej przygody i nieodparta chęć poznania kolejnych, tak wyjątkowych miejsc…

Katarzyna Stefaniak