Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

,,Dzisiaj wielka jest rocznica – 11 listopada…”

11-11-2019

W ubiegły piątek, tj. 08. 11.2019 r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, żeby uczcić ten wyjątkowy dzień. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, następnie punktualnie o 11.11 zaśpiewano ,,Hymn” Polski. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Oliwia Gawron, przywitała wszystkich zebranych i zapowiedziała następną część – widowisko teatralno – muzyczne.

W pierwszej kolejności wyświetlony został film, który ukazywał pejzaże oraz zdjęcia z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, poruszał on również temat relacji międzyludzkich: braterstwa, miłości i patriotyzmu. Do owej prezentacji nawiązywały słowa wierszy wyrecytowanych przez Julię Karcz oraz Patrycję Kasprzak.

W kolejnej części zaprezentowane zostały dwa filmy: pierwszy- w zarysie przybliżył drogę do niepodległości, którą musiał pokonać polski naród, drugi – stanowił archiwalny zapis działań bojowych legionistów. W przerwie pomiędzy tymi dwoma obrazami filmowymi na scenę wmaszerowali aktorzy wcielający się w postacie żołnierzy (Wiktor Zacharzewski, Miłosz Czerwiński) oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego (Norbert Szymski). Całości dopełniły wiersze wyrecytowane przez: Agnieszkę Kasprzyk, Andżelikę Antkowiak, Martynę Krzyżan oraz Martę Kawkę. Dodatkowo szkolny chór zaśpiewał ,,Legiony” i ,,Piechotę” , natomiast solową wersję pieśni ,,Wojenko, wojenko…” wykonała Julia Byczyńska.

Po popisach recytatorsko-wokalnych na scenę wbiegła Zuzanna Chmiel wcielająca się w postać dziewczynki, która przypadkiem odnajduje zapomnianą mogiłę. Rolę jej matki zagrała Dominika Gierczak, która z matczyną dbałością przybliża córce historię tego miejsca i przypomina o istotnej roli powstania wielkopolskiego w dziejach niepodległej Polski. Po rozmowie matka i córka zapaliły znicz przed odkrytym grobem. Po tym geście na scenę weszli wszyscy uczestnicy inscenizacji, a Agata Draheim, Maja Sosińska i Maja Stachowiak wyrecytowały przepiękne wiersze o konieczności pielęgnowania pamięci i współczesnej roli patriotyzmu.

Całe widowisko zostało zakończone wspólnym odśpiewaniem ,,Roty” – pieśni, która w przeszłości pretendowała do miana hymnu narodowego. Po części artystycznej Oliwia Gawron podziękowała wszystkim obecnym za uwagę i poprosiła o rozejście się do klas. Nad przebiegiem przedstawienia czuwały organizatorki: p. Anna Simińska, p. Katarzyna Stefaniak oraz opiekun chóru szkolnego – p. Mateusz Zawadzki.

“Legiony”

Katarzyna Stefaniak