Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

Próbny z polskiego już za nami!

13-11-2019

Dzisiaj, tj. 13.11.2019 r. o godzinie 9.00, odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Przystąpiło do niego 29 uczniów z klas VIII a oraz VIII b. Zostali oni podzieleni na dwie grupy w zależności od dostosowań. Czas trwania egzaminu wynosił 120 lub 180 minut.

Przed przystąpieniem do egzaminu uczniowie nie kryli swojego zdenerwowania, nerwowo przypominali sobie treść lektur obowiązkowych oraz środki poetyckie niezbędne do analizy i interpretacji liryki. Otwarcie mówili o swoich obawach przed napisaniem dłuższej pracy – jednogłośnie stwierdzili, że najbardziej boją się rozprawki.

Minuty spędzone w sali egzaminacyjnej upływały nieubłaganie. Uczniowie starali się maksymalnie wykorzystać przeznaczony do pisania czas. Większość z nich opuściła salę tuż przed końcem.

Po zakończeniu egzaminu głosy były podzielone – radość i zadowolenie mieszały się z niepewnością i niedosytem. Oliwia Gawron (kl. VIII b) stwierdziła, że pojawiły się podchwytliwe pytania, ale cały test nawiązywał tematycznie do lektury ,,Mały Książę” i zawartego w niej motywu przyjaźni. W ostatnim zadaniu pojawiły się dwie formy pracy pisemnej do wyboru: wywiad i rozprawka.

Bez wątpienia pierwszy dzień egzaminacyjny jest już za nimi. Teraz pozostaje już tylko życzyć ósmoklasistom powodzenia, bo jutro piszą test z matematyki.

Katarzyna Stefaniak