Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ, DZIEŃ PAPIESKI

14-10-2021

14 października obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły oraz Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia połączona z pasowaniem pierwszoklasistów.

Po mszy św. odprawionej w intencji wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły, wszyscy zgromadzili się w hali sportowej. Po odśpiewaniu hymnu, dyrektor szkoły powitał wszystkich gości, rodziców, nauczycieli przebywających na emeryturze, pracowników czynnych oraz uczniów.  Tego dnia odwiedzili naszą szkołę: kierownik SAPOK – pan Roman Bereźnicki,  Sekretarz Wojskowego  Koła Łowieckiego nr 201 „Czapla” – pan Antoni Sawicki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki – pan Benedykt Sadowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło Żnin  – pan Franciszek Szafrański, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka  Kośmider. Dyrektor odniósł się do wydarzeń z 1978, kiedy to, arcybiskup Karol Wojtyła został powołany na stolicę piotrową. Przypomniał też tło historyczne ustanowienia Święta Edukacji Narodowej.

Potem odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Pierwszoklasiści przyrzekli, że będą dobrymi uczniami i prawymi Polakami.   Aktu pasowania uczniów dokonał dyrektor szkoły, a wychowawczyni – pani Danuta Nowak wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę pt.: „ Rytm i melodia”.

Następnie  głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz gratulowali pierwszoklasistom otrzymania pełnoprawnego statusu ucznia szkoły podstawowej.

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny przygotowany przez nauczycieli: Annę Henkę, Sylwię Malikowską, Mateusza Zawadzkiego, Krystiana Nowaczyka, młodzież z klasy VII, Natalię z klasy VIII oraz chór szkolny.  Program nawiązywał do słów  św. Matki Teresy z Kalkuty : „Życie jest miłością – ciesz się nią!”  Był to montaż słowno- muzyczny, w którym wykorzystano takie utwory jak: „Strumień” – Piotr Rubik, „Lubię wracać tam, gdzie byłem” – Zbigniew Wodecki,  „Tolerancja”  – Stanisław Soyka, „Nie zastąpi Ciebie nikt”-Romuald Lipko, „Bo kiedy nie ma miłości” – Maria Sadowska, „Nie lękajcie się”- Siewcy Ledniccy, „Perfect”- Ed Sheeran, „Al of Me” – John Legend.

Anna Simińska