Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Gościeszynie

ZWIEDZILIŚMY STOLICĘ!

17-05-2022

14 maja uczniowie klasy VIII udali się na wycieczkę do Warszawy. Po przyjeździe do stolicy, nieopodal Pałacu Kultury i Nauki czekała na nich pani Sylwia – przewodnik.

Pierwszym punktem wycieczki był pomnik granic getta– dzielnicy zamkniętej,  wydzielonej dla Żydów, obok niego na  chodniku leżały płyty ukazujące położenie muru.Tuż obok, w Pałacu Kultury i Nauki uczniowie zwiedzili wnętrza parteru.  Idąc w kierunku Ogrodu Saskiego, dotarli przed grób Nieznanego Żołnierza, gdzie obejrzeli zmianę warty. W drodze na Plac Zamkowy zobaczyli  Pałac Prezydencki, pomniki: Adama Mickiewicza i ks. Józefa Poniatowskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz liczne kościoły i piękne kamienice.  Na Placu Zamkowympoznali historię Kolumny Zygmunta oraz wysłuchali hejnału z wieży zegarowej Zamku Królewskiego.  Następnie podeszli do  Pałacu pod Blachą, a potem dziedzińcem  zamkowymudali się do komnat królewskich. W Zamku Królewskim uczniów zauroczyły piękne arrasy,  obrazy Canaletta, Bacciarellego, Rembrandtaoraz Matejki, liczne posągi oraz wnętrza pełne przepychu, o których pani przewodnik opowiadała tak ciekawie, że wszyscy mieli wrażenie, jakby przenieśli się do epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Potem Pani Sylwia zaprowadziła młodzież  na Stare Miasto, gdzie najpierw pokazała Bazylikę Archikatedralną  św. Jana Chrzciciela.  Uczniowie dowiedzieli się,  że jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu i tradycji narodowej Polski. W jej murach została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja, odbyły się tam koronacje  dwóch władców Polski, pogrzeby wielu ważnych osobistości, a współcześnie odbywają się tam ważne uroczystości narodowe. W podziemiach bazyliki zostali pochowani min. król Stanisław August Poniatowski,  książęta mazowieccy, malarz Marcello Bacciarelli, kard. Stefan Wyszyński,  pisarz Henryk Sienkiewicz. Na Starówce uczniowie zapoznali się z Panem Jankiem, który jest kataryniarzem i oprócz dźwięku katarynki mogli posłuchać ciekawostek oraz historii tego instrumentu. 

Następnie wszyscy udali się na obiad do pobliskiej restauracji Bazyliszek, a po nim był  czas wolny na zakup pamiątek,  obejrzenie uroczych kamieniczek wpisanych na listę  Światowego Dziedzictwa Unesco i zrobienie zdjęcia przy Syrence.

Idąc Traktem Królewskim i ciesząc się urokami miasta grupa wycieczkowa dotarła do Bazyliki  Św. Krzyża, gdzie we wnętrzu świątyni zostało zamurowane serce Fryderyka Chopina. 

Po drodze uczniowie mijali kolejne pomniki:  Bolesława Prusa i Ks. Jana Twardowskiego, gdzie przy jego ulubionej ławeczce  wysłuchali wiersza: „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika dowiedzieli się,  że  właśnie tablicę z tego pomnika Alek – bohater książki „Kamienie na Szaniec”-  w ramach akcji małego sabotażu, odkręcił i ukrył w śniegu.

Potem wszyscy udali się na stację warszawskiego metra i przejechali dwie stacje, docierając na Stadion Narodowy.

Idąc bulwarem wzdłuż Wisły dotarli do pomnika Syrenki i  obejrzeli budynek Centrum Nauki Kopernik.

Następnie autokarem udali się do Łazienek  – letniej rezydencji króla Stanisława. Tam spędzili półtorej godziny podziwiając przyrodę i architekturę parku.

W drodze powrotnej zatrzymali się w restauracji McDonald.

Do domu uczniowie wrócili krótko przed północą, zmęczeni ale w pełni usatysfakcjonowani.

Anna Simińska