MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W ramach projektu uczniowie odbyli 4 pokazowe lekcje. Warsztaty przedstawiały możliwości wykorzystania sprzętu laboratoryjnego.
Edukatorzy tworzyli na miejscu przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczyli pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów. Dla jednych były to pomysły na automatyzację, dla innych zbudowanie robota, dla innych jeszcze nauka podstaw programowania. Podczas lekcji edukatorzy rozwijali zainteresowania umiejętnościami, które pozwolą uczniom wykorzystać technologię w sposób zgodny z predyspozycjami. Przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość czy kręcenie filmu za pomocą najnowocześniejszej kamery to marzenia wielu młodych ludzi. Teraz – aby je spełnić – wystarczy chodzić do szkoły.
Tworzyli także przestrzeń do rozwoju dla nauczycieli, ponieważ edukatorzy pracują na sprzęcie (takim jak drukarki 3D, roboty, czy mikrokontrolery), które szkoły niedawno zakupiły w ramach dotacji z projektu Laboratoria Przyszłości. Udział w warsztatach był okazją do eksperymentowania z technologią i rozwoju zawodowego. Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości zaproponowali koncepcję modułów edukacyjnych do powtarzania z uczniami podczas lekcji lub dalszego ich rozwijania.
Po zakończeniu warsztatów z edukatorami dzieci mogą kontynuować rozpoczęte projekty, tworzyć nowe, a nauczyciele wykorzystywać poznane techniki na sprzęcie, którym już teraz w szkole dysponują.
Anna Berend