Osiągnięcia sportowe

Hokej na trawie

Opublikowany przez UKS Gladiatorzy Gościeszyn Wtorek, 26 lutego 2019

Przedstawiciele/absolwenci SP Gościeszyn na III Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires (Argentyna)

W dniach 6 – 18.10.2018 w Buenos Aires (Argentyna) odbywały się III Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. W skład Polskiej Misji Olimpijskiej weszli hokeiści i hokeistki na trawie, którzy w roku 2017 wywalczyli kwalifikacje olimpijskie poprzez Mistrzostwa Europy. Wśród nominowanych zawodników i zawodniczek znaleźli się przedstawiciele LKS Rogowo: Małgorzata Plewa, Tomasz Bembenek, Eryk Bembenek (bracia to absolwenci SP w Gościeszynie)oraz trener Reprezentacji Polski K18 – Bogusław Kozłowski (nauczyciel wychowania fizycznego w SP Gościeszyn).

Przygoda Olimpijska rozpoczęła się już 1 października, gdyż w tym dniu „Olimpijczycy jutra“ odebrali w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego stroje olimpijskie oraz złożyli podpisy na fladze olimpijskiej oraz wypowiedzieli tekst ślubowania olimpijskiego – odbierając jednocześnie nominacje olimpijskie z rąk Prezesa PKOL Pana Andrzeja Kraśnickiego oraz Pana Wiceministra Jana Widera Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Następnego dnia Reprezentacje Dziewcząt i Chłopców startują z Lotniska w Warszawie do Buenos Aires (z międzylądowaniem w Amsterdamie) łącznie spędzając w samolocie 16 godzin.

Buenos Aires wita nas ładną pogodą bo gdy my w Polsce marzniemy w Argentynie wczesna wiosna  Wioska olimpijska to osiedle 6 piętrowych bloków, w których zamieszkało 7000 sportowców i trenerów z 206 krajów z całego świata. Proces aklimatyzacji przebiegł w miarę łagodnie, a nasi reprezentanci trenują i rozgrywają mecze testowe no obiektach olimpijskich, które „czuć nowością“ ;-)

7 października bierzemy udział w ceremonii otwarcia III Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich . Wspaniałe przedstawienie, które w odróżnieniu od innych nie odbywa się na stadionie tylko w centrum miasta na Placu Republiki, przy powstałym w 1936 roku monumencie „Obelisco“. Ceremonia przyciągnęła tłumy kibiców – szacuje się że wzięło w niej udział ponad 250 000 osób.

Przez 8 dni obie drużyny toczyły walkę o medale olimpijskie. Dziewczęta po meczach grupowych z drużynami: Meksyku, Zimbabwe, Australii, Namibii i Chin, awansowały do ćwierćfinału, gdzie musiały uznać wyższość zawodniczek z Indii (późniejsze srebrne medalistki – Wice Mistrzynie Olimpijskie). W meczach o miejsca 5-8 gramy z Austrią i jeszcze raz z Namibią. Zajmujemy ostatecznie 7 miejsce.

Chłopcy rywalizują w grupie z : Meksykiem, Zambią, Argentyną, Vanuatu, Malezją. Awansujemy do ćwierćfinału i podobnie jak dziewczęta mierzymy się z drużyną Indii. Niestety przegrywamy i w meczach o miejsca 5 – 8 rywalizujemy z drużynami Bangladeszu i Australii. Ostatecznie po karnych zagrywkach w meczu z Australią zajmujemy 5 miejsce (Tomasz Bembenek pełnił rolę Kapitana drużyny)

Igrzyska Olimpijskie to nie tylko rywalizacja. Nawiązujemy wiele nowych znajomości ze sportowcami z najdalszych zakątków kuli ziemskiej, zwiedzamy miasto, jego zabytki i atrakcje. Nie zapominamy również o wspieraniu dopingiem Biało/Czerwonych walczących o olimpijskie medale na wszystkich arenach olimpijskich zmagań.

Niestety… wszystko co dobre szybko się kończy i czas wracać do Polski. Co zostanie w naszej pamięci?

Ogromne zainteresowanie sportem (na każdym meczu ponad 3000 kibiców), sportowcami (ciągłe prośby o zdjęcia, autografy), wspaniała atmosfera, ceremonia otwarcia igrzysk – niesamowite przedstawienie, otwartość i uśmiechy mieszkańców Buenos Aires.

Wracamy do Polski gdzie na lotnisku w Warszawie czekają na Nas przedstawiciele PKOL-u i wręczają każdemu żółte róże. Czas rozstania, łzy, uściski….

Kolejne igrzyska za 4 lata w Senegalu (Afryka) – czy będą tam przedstawiciele Naszej Gminy? Czy hokej na trawie odzyska należne mu miejsce w Rogowie? Wszystko możliwe, ale by tak się stało musi zostać wykonana ogromna praca na treningach i nie tylko. Rogowo może być dumne bo ich przedstawiciele godnie reprezentowali Klub LKS Rogowo, Naszą Gminę, Powiat, Województwo i Kraj.

Bogusław Kozłowski

Tenis stołowy